Spodnja Idrija

Spodní Idrija leží zhruba o 20 m n. m. níže než Idrija, které se také dříve říkalo Zgornja Idrija neboli horní Idrija. Idrija je slovinské městečko v centrálním kraji Gorenjsko, nacházející se západně od Ljubljany. Celá oblast se rozprostírá podél říčky Idrijca a je obklopena kopci a horami.

Město je známé především rtuťovými nalezišti, paličkovanými krajkami a kulinářskou pochoutkou žlikrofy.

Idrijské doly zaznamenaly největší rozkvět v 18. století, kdy dodávaly většinu rtuti v habsbursko-rakouské monarchii, ale vyvážely rtuť i do Holandska Mexika a Peru. Vzhledem k tomu, že muži z Idrije pracovali v dolech, vznikla pro ženy v roce 1876 škola paličkování krajek. Později byl příjem z prodeje krajek velkým příspěvkem do rozpočtu dělnických rodin.

Kromě krajek a rtuti je město vyhlášeno také malými plněnými „taštičkami“ nazývanými žlikrofy, které jsou v podstatě obdoba italských raviol. Žlikrofy bývají plněné převážně bramborami, cibulí, masem nebo vším dohromady. Mohou být podávány samotné nebo jako příloha k masovým pokrmům.

Fotogalerie

Idrija (www.slovenia.info, photo: Tomo Jesenicnik)Visutý most nad řekou Idrijca (www.slovenia.info, photo: Robert Zabukovec)Koryto řeky (www.slovenia.info, photo: Gregor Kacin)Řeka Idrijca (www.slovenia.info, photo: Bozo Ursic)Hrad v Idriji (www.slovenia.info, photo: Iztok Boncina)Přehrada Klavže (www.slovenia.info, photo: Gregor Kacin)Důl těžby rtuti (www.slovenia.info, photo: Samo Trebizan)Idrijska krajka (www.slovenia.info, photo: Jani Peternelj)Idrija (www.slovenia.info, photo: Tomo Jesenicnik)Idrija (www.slovenia.info, photo: Tomo Jesenicnik)Hrad v Idriji (www.slovenia.info, photo: Tomo Jesenicnik)Jezero Divje (www.slovenia.info, photo: Tomo Jesenicnik)Úl při západu slunce (www.slovenia.info, photo: Marko Sinkovec)Výroba krajky (www.slovenia.info, photo: Marko Sinkovec)

Seznam hotelů

Vyhledávání hotelu v mapě


SLOVINSKO - ZELENÝ DRAHOKAM V PODHŮŘÍ ALP

Je možné uplatnit benefity (Edenred/Sodexo)

Napište nám - poradíme Vám s výběrem